Jak wywiercić otwory w płytkach ceramicznych?
Należy wybrać odpowiednią wiertarkę...
Pleśnie to grupa wielokomórkowych grzybów nitkowatych, które występują w glebie, materii organicznej i wilgoci. Ich zarodniki łatwo się rozprzestrzeniają, zajmując zarówno martwe, jak i żywe powierzchnie.
Pleśnie występują w wielu różnych gatunkach. Należy zauważyć, że nie wszystkie pleśnie nitkowate są szkodliwe. Niektóre szczepy z rodziny Penicillium są korzystne i są wykorzystywane do produkcji sera lub leków. Stachybotrys chartsarum jest dominującym gatunkiem na ścianach. Może powodować nieestetyczne czarne plamy i nieprzyjemny, ostry zapach.
Wilgoć jest powszechnym czynnikiem, który może powodować rozwój pleśni na ścianach. Idealne warunki do rozwoju grzybów to temperatura pokojowa od 20oC do 30oC i poziom wilgotności powyżej 80%. Jak wspomniano wcześniej, zarodniki grzybów można znaleźć wszędzie, więc pleśnie nie potrzebują wiele, aby zadomowić się w ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach.
Rozwój pleśni na ścianach może być nasilony przez:
Ściany łazienki i kuchni są szczególnie podatne na wykwity pleśni, ponieważ wytwarzają najwięcej pary wodnej (na przykład podczas gotowania lub kąpieli). Może ona przenikać przez ściany, jeśli nie ma wystarczającej wentylacji.
Pleśń na ścianach może spowodować przedostanie się znacznej ilości pleśni do powietrza wdychanego przez domowników. Grzyby te są wysoce toksyczne i mogą być niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.
Wiadomo, że toksyny zawarte w pleśni ściennej powodują alergie, astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, trudności w oddychaniu, podrażnienie błony śluzowej nosa, a w dłuższej perspektywie mają działanie rakotwórcze.
Ważne jest, aby wyeliminować pleśń, jeśli to możliwe.
Pleśń może pojawić się w punktach kondensacji rosy. Są to temperatury, które powodują kondensację pary wodnej. Takie miejsca często znajdują się w rogach pomieszczeń (mostki termiczne) i przy nieszczelnych ramach okiennych, gdzie może przedostawać się zimne powietrze z zewnątrz.
Pleśń jest często ukryta za meblami lub zasłonami i jest odkrywana dopiero po sprzątaniu.
Grzyby w pomieszczeniu wydzielają zapach stęchlizny, który przypomina wilgotną ziemię. Pleśń może uszkodzić powierzchnię, na której się osiedliła.
Powinniśmy zadbać o odpowiednią izolację termiczną i odprowadzanie wilgoci, aby zapobiec rozwojowi pleśni na ścianach naszego domu lub mieszkania. Oto kilka wskazówek, jak uchronić się przed wilgocią i jej skutkami:
Aby zwalczyć pleśń, należy zacząć od zidentyfikowania źródła wilgoci i wyeliminowania go. Jest to zazwyczaj bardzo kosztowne i wymaga wiele wysiłku.
Jak samodzielnie usunąć pleśń ze ścian
Niestety, nawet jeśli usuniemy przyczynę pojawienia się pleśni, ta, która już "zadomowiła się" na naszych ścianach, sama nie zniknie. Musimy podjąć niezbędne kroki, aby nie tylko wyeliminować istniejącą pleśń, ale także zapobiec jej ponownemu pojawieniu się.
Ważna jest wybrana metoda odgrzybiania. Zależy ona od wielu czynników, w tym ilości i rodzaju powstałych wykwitów, miejsca, w którym pleśń pojawiła się po raz pierwszy, czy rodzaju grzyba zainfekowanego na ścianie.
Istnieje kilka sposobów na usunięcie pleśni ze ścian. Pierwszym krokiem jest użycie środka grzybobójczego na wykwity. Podczas stosowania tego szkodliwego środka chemicznego należy nosić rękawiczki, aby chronić dłonie. Należy również nosić maskę, aby zapobiec wdychaniu.
Preparaty przeciw pleśni to zazwyczaj aerozole lub płyny, które można aplikować za pomocą butelki z rozpylaczem. Ułatwia to nakładanie ich na spleśniały obszar. Po upływie czasu określonego przez producenta należy zetrzeć pozostałości pleśni wilgotną szmatką.
Jeśli nie masz w domu żadnych specjalnych preparatów, możesz użyć środka do czyszczenia toalet, który zawiera podchloryn sodu lub wodorotlenek sodu. Wymieszaj go w proporcji 1:1 z wodą i spryskaj nim spleśniałą powierzchnię. Pozostaw na 10 do 15 minut. Jeśli po tym czasie na ścianie pozostaną wykwity, możemy powtórzyć proces.
Do usuwania pleśni ze ścian można użyć roztworu octu i wody. Metoda ta może zastąpić fungicydy. Metoda ta jest stosowana od wielu lat. Czynności wykonuje się w podobny sposób, jak w przypadku korzystania z toalety.
Mieszanina nadtlenku wodoru z olejkiem z drzewa herbacianego ma działanie grzybobójcze. Jest to interesująca metoda, która wymaga dłuższego czasu. Pleśń można całkowicie usunąć poprzez wielokrotne przecieranie dotkniętych obszarów miksturą przez 2 do 3 dni.
Skrobanie tynku jest ostatecznością w usuwaniu pleśni. Jeśli pleśń znajdowała się w pomieszczeniu przez kilka lat i przeniknęła przez ścianę, konieczne może być zeskrobanie tynku.
Warto zatrudnić profesjonalistę, jeśli spleśniały obszar jest duży, mamy trudności z jego usunięciem lub boimy się zrobić to sami.
Profesjonaliści dokładnie ocenią, ile grzyba rozwinęło się na ścianie, jaki jest jego rodzaj i dobiorą specjalistyczne środki grzybobójcze, które pomogą wyeliminować wszelkie grzyby w pomieszczeniu.
Ekspert może również zdecydować, że całe mieszkanie lub dom należy poddać działaniu ozonu, aby zwalczyć zarodniki i zapobiec rozwojowi grzybów.
Jeśli planujesz pomalować swój pokój, a na ścianach pojawiła się już pleśń, warto podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby zapobiec jej nawrotowi. Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśni, dokładnie usuń ją ze ściany za pomocą środka grzybobójczego. Zagruntuj powierzchnię podkładem przeciwgrzybiczym.
Środki te można łatwo nakładać za pomocą pędzla lub wałka. Mają one na celu ochronę podłoża przed rozwojem grzybów i jego wzmocnienie.
Farb pleśnioodpornych warto używać podczas malowania wilgotnych pomieszczeń.
Ogólnie rzecz biorąc, ściany i dachy można malować trzema różnymi metodami: wałkiem...
Czytaj więcejPęknięcia na ścianach są zwykle wynikiem osiadania budynku wraz z upływem czasu. Eksperci...
Czytaj więcejAby naprawić dziurę w ścianie, ważne jest, aby najpierw określić rozmiar i rodzaj dziury...
Czytaj więcejNależy wybrać odpowiednią wiertarkę...
Pleśnie to grupa wielokomórkowych grzybów...
Przygotowanie ścian do malowania ma sens. Celem...
Komentarze (0)
Zostaw komentarz