loader
Blog

Szlifierki taśmowe - co warto wiedzieć

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów szlifierek, z których każdy ma nieco inne przeznaczenie. Szlifierki kątowe, oscylacyjne, mimośrodowe, Delta i taśmowe można sklasyfikować na podstawie ich typu i zastosowania. Są one wykorzystywane nie tylko w dużych zakładach produkcyjnych i stolarskich, ale nawet w przydomowych warsztatach. Szlifierka taśmowa tnie tylko w linii prostej.

Szlifierka taśmowa może być używana do szlifowania dużych powierzchni, które są proste lub lekko wypukłe. Obsługa szlifierki taśmowej polega na obracaniu taśmy w jednej płaszczyźnie, gdy znajduje się na niej papier ścierny. Najlepiej jest podążać za kierunkiem włókien.

Szlifierka taśmowa pozwala na obróbkę materiałów o różnej twardości. Szlifierka taśmowa szlifuje z dużą prędkością i w tym samym kierunku. Eliminuje to powstawanie wyżłobień.

Dostępne są zarówno wersje stacjonarne, jak i ręczne. Ręczne szlifierki taśmowe są bardziej mobilne i wygodne, podczas gdy modele stacjonarne (stołowe) pozwalają na większą precyzję i stabilność. W sprzedaży znajdziemy również szlifierki pneumatyczne, a także produkty z napędem elektrycznym.

Należy pamiętać, że stopa szlifierki taśmowej jest szeroka, co nie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku pracy w narożnikach, szlifowania na krawędziach czy wykonywania bardzo precyzyjnych prac. Do tego typu zadań najlepiej użyć szlifierki mimośrodowej lub oscylacyjnej. Modele te są również lepsze w obróbce nieregularnych powierzchni, w tym małych.

Szlifierki taśmowe - zastosowanie

Szlifierki taśmowe wykorzystywane są przede wszystkim do obróbki wstępnej, czyli szlifowania zgrubnego. Doskonale sprawdzają się na pierwszych etapach pracy, ponieważ szybko czyszczą i ścierają materiał. Poradzą sobie z powierzchniami i częściami wykonanymi z plastiku, drewna i innych materiałów. Mogą być również używane do obróbki metalu.

Szlifierki taśmowe do drewna i metalu gratują i wyrównują powierzchnie, zapewniając ruch materiału ściernego we właściwym kierunku. Urządzenie to jest idealne do szlifowania zgrubnego równych i płaskich powierzchni ze względu na sposób prowadzenia taśmy ściernej.

Szlifierki taśmowe mogą skrócić czas potrzebny do wykończenia desek, okien, podłóg i okładzin, a także litego drewna, blatów, paneli i innych.

Jaką szlifierkę taśmową wybrać?

Wybierając szlifierki do dużych, płaskich powierzchni powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich funkcje i parametry. Przed wyborem narzędzia powinniśmy wziąć pod uwagę następujące parametry: moc, prędkość przesuwu taśmy, wymiary, liczbę i częstotliwość oscylacji oraz mimośrodowość.

Prędkość przesuwu taśmy

Ten parametr określa prędkość taśmy szlifierskiej. Im szybciej porusza się narzędzie, tym większa jest jego wydajność. Materiał może być kształtowany w krótszym czasie.

Wymiary taśmy

Rozmiar taśmy ma wpływ na to, jak szybko urządzenie może wykonywać swoją pracę. Zależy to nie tylko od materiału, z którym pracuje, czy prędkości przesuwu. Zazwyczaj możemy znaleźć taśmy o szerokości od 60 do 100 mm i długości od 150 do 600 mm.

Moc

Moc jest bardzo ważnym parametrem, który bezpośrednio wpływa na docelowe możliwości silnika. Wydajność narzędzia w dużej mierze zależy od jego mocy.

Liczba oscylacji i mimośrodowość

Liczba oscylacji lub wahań to liczba wahnięć na minutę. Im wyższa wartość, tym dokładniejsze będzie szlifowanie. Mimośród to liczba odchyleń tarczy w stosunku do osi. Zasada jest taka sama: im wyższa wartość, tym dokładniejsze szlifowanie.

Dodatkowe cechy urządzenia

Przed zakupem sprawdź, czy szlifierka taśmowa posiada dodatkowe funkcje, takie jak system odprowadzania pyłu lub możliwość pracy na mokro. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model posiada statyw, który umożliwi Ci szybkie przekształcenie narzędzia ręcznego w narzędzie stołowe. Sprawdź, czy szlifierka jest wyposażona w regulację prędkości, dodatkowy uchwyt i system szybkiej wymiany paska. Waga jest również bardzo ważnym czynnikiem.

Elektronarzędzia Festool to najlepszy wybór, jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości narzędzia, które zapewnią Ci precyzyjną pracę i profesjonalną obróbkę. Są one również niezwykle trwałe, mają długą żywotność i są znane z niskich kosztów utrzymania, bezpieczeństwa, trwałości i niezawodności.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz