Jak wywiercić otwory w płytkach ceramicznych?
Należy wybrać odpowiednią wiertarkę...
Przygotowanie ścian do malowania ma sens. Celem jest oczyszczenie, wyrównanie i zwiększenie przyczepności. Jeśli malujesz brudną ścianę, będzie ona pokryta plamami, kurzem i brudem. Jeśli ściana jest pokryta starymi warstwami farby, nowa powłoka może pękać i odpryskiwać. Jeśli zdecydujesz się nie szpachlować ściany przed malowaniem, każda rysa, wgniecenie i zadrapanie będą widoczne. Jak widać, przygotowanie ścian do malowania to zadanie, którego nie należy zaniedbywać.
Ściany najlepiej malować za pierwszym razem. Wystarczy oczyścić je szczotką z kurzu i brudu, zagruntować, a następnie pomalować. Gorzej, jeśli zdecydujemy się na przemalowanie ściany. Będziesz musiał pomalować ją starymi powłokami. Przygotowanie ściany staje się zadaniem wieloetapowym. Zanim popędzisz do sklepu, aby wynająć agregat malarski, zapoznaj się z tym przewodnikiem, jak przygotować ścianę.
Najpierw usuń stare warstwy farby, które nie przylegają dobrze do podłoża. Nie zawsze jest to konieczne. Jak można to ocenić? Wybierz kilka obszarów ściany, naklej na nie taśmę samoprzylepną, a następnie odklej ją energicznym ruchem. Jeśli na ścianie nadal znajdują się kawałki farby, to czas ją usunąć. Starą farbę można usunąć poprzez namoczenie i zeskrobanie szpachelką. Można też użyć specjalnych preparatów do tego celu lub narzędzia oscylacyjnego.
To bardzo ważny krok - pozwala skutecznie usunąć tłuste plamy, które w przeciwnym razie wsiąkłyby w farbę. Czego użyć do umycia ściany? Najlepiej ciepłej wody i detergentu, np. specjalnego mydła malarskiego, które doskonale usuwa zabrudzenia. Jeśli go nie masz, możesz użyć mydła odtłuszczającego, np. szarego.
Myj ściany od góry do dołu miękką gąbką lub szmatką. Na koniec warto ponownie umyć ściany czystą wodą. Poczekaj, aż ściany całkowicie wyschną, zanim przejdziesz do następnego etapu przygotowań. Możesz otworzyć okno, aby zmniejszyć wilgotność i przyspieszyć ten proces.
Podczas czyszczenia zwróć szczególną uwagę na obecność pleśni i wykwitów pleśni. Jeśli się pojawią, usuń je wraz z tynkiem, który pokrywają, a następnie zastosuj środek dezynfekujący.
Niezbędne jest teraz zabezpieczenie podłóg, listew przypodłogowych, drzwi, okien i włączników światła przed przypadkowym zachlapaniem farbą. Użyj do tego taśmy malarskiej i folii. Należy również starannie owinąć wszelkie meble i sprzęt, których nie można usunąć z pomieszczenia.
Za pomocą szpachli można wygładzić powierzchnię ściany, usunąć rysy, pęknięcia i ubytki. Jeśli chcesz mieć idealnie gładką i elegancką ścianę, nie powinieneś pomijać tego etapu.
Przygotuj masę szpachlową zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli zależy Ci na szybszym i łatwiejszym rozwiązaniu, możesz kupić gotową masę w sklepie budowlanym. Użyj szpachelki i masy szpachlowej, aby wypełnić wszelkie pęknięcia, zagłębienia lub rysy. Podczas pracy mocno dociskaj szpachelkę.
Na ścianach, które zostały pomalowane starymi warstwami farby, mogą tworzyć się pęcherze. Może się to zdarzyć po gruntowaniu i malowaniu. Po stuknięciu w pęcherz można usłyszeć pusty dźwięk. Niestety, ten fragment musi zostać usunięty, a powstały otwór wypełniony kitem naprawczym.
Po wyschnięciu szpachlówki można przeszlifować ścianę papierem ściernym. Użyj gruboziarnistego papieru na początku projektu, aby szybciej i skuteczniej usunąć nadmiar masy. Na koniec użyj drobnoziarnistego papieru ściernego, aby uzyskać gładką, równą powierzchnię.
Możesz użyć szlifierki zamiast papieru ściernego lub żyrafy, ale będziesz musiał poćwiczyć korzystanie z takiego sprzętu. Zbyt mocne dociskanie lub zbyt długie pozostawanie w jednym miejscu może spowodować powstanie ubytków i konieczność ponownego wyrównywania ściany. Po wygładzeniu podłoża możemy przejść do kolejnego kroku - gruntowania ściany.
Podkłady są stosowane w celu zapewnienia dobrej przyczepności farby. Zagruntuj wcześniej niepomalowane ściany. Dotyczy to zarówno usuwania starej farby, jak i zacierania ubytków. Farba podkładowa jest alternatywą dla poprawek na wcześniej pomalowanych ścianach.
Gruntowanie jest również wymagane w przypadku nowych ścian wykonanych z materiałów o wysokiej chłonności, takich jak płyty gipsowo-kartonowe i masa gipsowa. Gruntowanie jest łatwe do wykonania, wystarczy wałek lub pędzel i odpowiedni podkład.
Wiesz już, jak przygotować ściany do malowania w zależności od rodzaju i stanu podłoża. Czas zdecydować, jakich narzędzi potrzebujesz do samego malowania - wałka? Wałek? Możesz także rozważyć bardziej zaawansowany sprzęt, który pomoże Ci malować szybciej i łatwiej?
Jego wysoka wydajność sprawia, że idealnie nadaje się do malowania dużych powierzchni. Jest powszechnie spotykany na wyposażeniu firm remontowych. Jest to drogi i profesjonalny sprzęt, więc jego zakup na potrzeby pojedynczego remontu byłby kompletną stratą finansową. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jego wynajem.
W warunkach domowych najlepszym narzędziem jest puszka z farbą. Elektryczne pistolety do malowania świetnie nadają się do malowania ścian w domu, a także altan i ławek ogrodowych. Jest łatwy w użyciu i stosunkowo lekki. Jego wydajność pozwala na szybkie malowanie.
Jest to najtańsze, ale nie najłatwiejsze rozwiązanie. Potrzebne będą również wiadra, kuweta na farbę i kij teleskopowy. Przerwy na odpoczynek również spowolnią postępy, ponieważ praca nie jest lekka.
Jeśli planujesz szybką renowację, pistolet natryskowy jest najlepszą opcją. Czyszczenie ścian, gruntowanie i naprawa ubytków prawdopodobnie zajmie więcej czasu niż się spodziewałeś.
W malowaniu ścian nie ma drogi na skróty. Możesz przyspieszyć malowanie, używając odpowiednich narzędzi.
Ogólnie rzecz biorąc, ściany i dachy można malować trzema różnymi metodami: wałkiem...
Czytaj więcejPęknięcia na ścianach są zwykle wynikiem osiadania budynku wraz z upływem czasu. Eksperci...
Czytaj więcejAby naprawić dziurę w ścianie, ważne jest, aby najpierw określić rozmiar i rodzaj dziury...
Czytaj więcejNależy wybrać odpowiednią wiertarkę...
Pleśnie to grupa wielokomórkowych grzybów...
Przygotowanie ścian do malowania ma sens. Celem...
Komentarze (0)
Zostaw komentarz