loader
Blog

Malowanie tynków: mineralnych cementowo-wapiennych, gipsowych

Jak przygotować tynk do malowania?

Zanim w ogóle zaczniemy myśleć o malowaniu, należy sprawdzić stan powierzchni. Jeśli na tynku pojawiły się jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia lub przebarwienia (np. wykwity chemiczne/biologiczne, mokre lub tłuste plamy), konieczne będzie ich usunięcie. Po wszelkich poprawkach należy pamiętać o odkurzeniu, zwłaszcza jeśli malowane będą tynki gipsowe. Wszystkie ściany i sufity (a zwłaszcza elewacje), które będą malowane, należy dokładnie umyć wodą z detergentem - w większości przypadków wystarczy mydło malarskie, ale w przypadku bardziej opornych plam może być potrzebny dedykowany środek, np. do glonów (ważne, by dobrać go także do rodzaju tynku). Ważne jest, aby pamiętać o wykonaniu tej czynności przed uzupełnieniem ubytków. Ściany zewnętrzne można potraktować myjką ciśnieniową - należy tylko pamiętać o ustawieniu niskiego ciśnienia roboczego, aby nie uszkodzić tynku. Alternatywą dla dokładnego mycia ścian wewnętrznych jest użycie specjalnej farby maskującej.

Jeśli na powierzchni ścian znajdują się poprzednie warstwy farby (tj. były one wcześniej malowane), należy sprawdzić ich stan - jeśli łuszczą się lub odpadają, konieczne będzie ich usunięcie przed ponownym malowaniem. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy dobrze się trzymają, nawet jeśli pozostają na swoim miejscu. Można to zrobić za pomocą testu z taśmą malarską - wystarczy przykleić jej kawałki w losowych miejscach, a następnie oderwać je energicznymi pociągnięciami. Jeśli farba pozostanie na taśmie, starą warstwę należy zagruntować testowo - wystarczy do tego obszar o wymiarach 1 x 1 m. Gdy podkład wyschnie, powtórz test z taśmą - jeśli powłoka nadal będzie odchodzić, konieczne będzie usunięcie jej w całości.

Po takim przygotowaniu ścian/sufitów należy zagruntować malowaną powierzchnię - szczególnie jeśli uzupełnialiśmy ubytki lub usuwaliśmy stare warstwy farby. Zabieg ten wyrówna chłonność podłoża na całej powierzchni, a tym samym poprawi przyczepność farb dyspersyjnych (emulsji). Oczywiście podkład powinien być dobrany pod tynk i farbę. Zabieg ten jest szczególnie ważny w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak łazienki i kuchnie. Teoretycznie krok ten można pominąć, jeśli powierzchnie były w dobrym stanie i schły powoli po przetarciu wilgotną gąbką.

Jak wybrać farbę do malowania tynków?

Farba powinna być dostosowana do rodzaju podłoża. Na szczęście w przypadku omawianych tu tynków mamy dość duże pole manewru - tynki cementowo-wapienne, mineralne i gipsowe (gładź gipsowa) mogą być malowane farbami akrylowymi, cementowymi, wapiennymi, silikatowymi, silikonowymi i silikatowo-silikonowymi.

Warto też wziąć pod uwagę lokalizację danej ściany i dobrać do niej właściwości farby - np. na elewacje warto wybierać te o podwyższonej odporności na promieniowanie UV, a do łazienek - warianty hydrofobowe. Większość dostępnych obecnie farb jest jednak na tyle uniwersalna, że nie trzeba rezygnować z jednych cech na rzecz innych.

Ważną kwestią jest też kolor - o ile we wnętrzach jest to raczej kwestia gustu, o tyle tynki elewacyjne warto malować na jasne kolory. Pozwoli to uniknąć ryzyka przegrzania budynku i wynikających z tego uszkodzeń ścian - np. tynk na BSO (bezspoinowy system ocieplenia) jest szczególnie podatny na naprężenia termiczne i powodowane przez nie pękanie.

Malowanie ścian natryskiem, wałkiem czy pędzlem? Sprawdź nasz wpis na ten temat i dowiedz się, która metoda sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku!

Jak malować tynk?

O ile ogólne zasady pozostają niezmienne - zaczynanie od narożników, malowanie zawsze w jednym kierunku (najczęściej z góry na dół), łączenie kolejnych pasów farby "mokre na mokre" i nie robienie długich przerw podczas pracy na jednej ścianie/suficie - o tyle każde podłoże wymaga nieco innego podejścia. Wiele zależy od czasu schnięcia tynku lub długości okresu sezonowania oraz jego właściwości fizycznych. Oto, o czym należy pamiętać podczas malowania konkretnego tynku:

Tynk cementowo-wapienny

Tynk cementowo-wapienny nie jest zbyt wymagający i można go pomalować praktycznie każdą farbą. Jedynym utrudnieniem może być chropowatość powłoki, która wpływa na jakość krycia przy malowaniu wałkiem - lepiej sprawdzają się pędzle lub agregat natryskowy. Trzeba też pamiętać o ich zagruntowaniu, gdyż stosunkowo mocno chłoną wodę. W przypadku świeżych tynków cementowo-wapiennych proces sezonowania trwa około 4 tygodni.

Tynki mineralne

W przeciwieństwie do tynków cementowo-wapiennych, tynki mineralne należą do grupy tynków cienkowarstwowych. Podobnie jak one, mogą mieć chropowatą powierzchnię i schnąć przez około 4 tygodnie. Sezonowanie można skrócić stosując specjalny preparat odcinający, który tworzy warstwę hydrofobową pomiędzy tynkiem a farbami. Mogą być również fabrycznie barwione, co teoretycznie wyklucza konieczność nakładania farby, ale w praktyce mogą występować wyraźne różnice w odcieniach między partiami tynku i konieczne będzie wyrównanie koloru na ścianie farbą. Tynki mineralne są podatne na powstawanie wykwitów solnych, zwłaszcza gdy nakłada się je przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Warto też pamiętać, że wymagają one dwóch warstw podkładu. Jeśli planujesz malowanie natryskowe, pamiętaj, że dysze do agregatów malarskich powinny być dopasowane do rodzaju używanej farby.

Tynk gipsowy (gładź gipsowa)

Gładź gipsowa należy do materiałów cienkowarstwowych i charakteryzuje się bardzo gładką powierzchnią, dzięki czemu bardzo łatwo nakłada się na nią farbę nawet za pomocą wałka. Niestety gładź jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego tynkowanie nią powinno odbywać się wyłącznie wewnątrz domu/budynku. Może też dość mocno pylić - przed gruntowaniem należy dokładnie usunąć cały pył z gładzi, aby podczas dalszych prac nie tworzyły się grudki. Ze względu na delikatność płyt kartonowo-gipsowych, gruntowanie jest tutaj praktycznie obowiązkowe. Tynk gipsowy sezonuje się zauważalnie szybciej - zwykle dwa-trzy tygodnie, w zależności od grubości warstwy. W pomieszczeniach z dobrą wentylacją i temperaturą 15 st. C warstwa o grubości 150 mm schnie 14 dni.

Malowanie tynków - podsumowanie

Tynkowanie to jedna z najpopularniejszych metod wykańczania ścian, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Rzadko jednak pozostawia się tynk w stanie surowym - najczęściej maluje się go dodatkowymi farbami dopasowanymi do tynku. Farbę można nakładać na różne sposoby, zarówno ręcznie, jak i maszynowo - wszystko zależy od tego, ile jest płaszczyzn do pomalowania. Do szybkiego nakładania farby na dużych powierzchniach zaleca się użycie agregatu malarskiego.

Graco St-max 595 PC Pro

Elektryczny agregat malarski do natryskiwania wodnych farb wewnętrznych i zewnętrznych oraz farb na bazie rozpuszczalników. Najlepszy wybór dla profesjonalistów.

Maksymalna wydajność: 2,6 l/min
Maks. ciśnienie robocze: 227 bar
Maksymalny rozmiar dyszy: 0,027"
Silnik: 1,6 kW MaxPower

Zobacz więcej

Agregat malarski Graco GX 21 nr 17G183

Agregat hydrodynamiczny Graco GX 21 przeznaczony do prac malarskich przy renowacji lub malowaniu budynków mieszkalnych. Poręczny i łatwy w użyciu.

Maksymalna wydajność: 1,8 l/min
Maks. ciśnienie robocze : 20,7 MPa / 207 bar
Maksymalny rozmiar dyszy (1 pistolet): 0,021"
Konstrukcja ramy: Stojak DI

Zobacz więcej

Ręczny pistolet natryskowy Graco 17P258 Ultramax

Profesjonalny pistolet natryskowy do natryskiwania wodnych, rozpuszczalnych i łatwopalnych powłok malarskich. Zaprojektowany z myślą o małych projektach wewnętrznych, zewnętrznych i specjalistycznych.

Maksymalny rozmiar dyszy: 0,008" - 0,016"
Maks. ciśnienie robocze : 34 - 135 bar
Zasilanie: Akumulator litowo-jonowy
Waga: 2,4 kg

Zobacz więcej

Malowarka drogowa Titan Power Liner 8955

Prawdziwy koń pociągowy branży. Malarka drogowa Titan PowrLiner 8955 została zaprojektowana do obsługi bardzo dużych projektów wymagających maksymalnej wydajności.

Maksymalna wydajność: 9,5 l/min
Maks. ciśnienie robocze: 228 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet): 0,054"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety): 0,038"

Zobacz więcej

Titan Power Liner 6955

PowrLiner 69

55 farba drogowa

to malowarka przeznaczona dla wykonawców pracujących przy dużych projektach. Wydajna i niezawodna malarka hydrauliczna umożliwia pracę w pełnym wymiarze godzin na parkingach i boiskach sportowych.

Maksymalna pojemność: 8,50 l/min
Maks. ciśnienie robocze: 228 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet): 0,050"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety): 0,033"

Zobacz więcej

Titan Power Liner 4955

Profesjonalna farba drogowa do intensywnej pracy. Przeznaczona dla wykonawców, którzy malują pasy ruchu na dużą skalę. Możliwość pracy z 2 pistoletami.

Maksymalna pojemność: 5,68 l/min
Maks. ciśnienie robocze: 227 bar
Maks. rozmiar dyszy (1 pistolet): 0,036"
Maks. rozmiar dyszy (2 pistolety): 0,028"

Zobacz więcej

Wagner W570 Flexio Wall Perfect

Ręczny pistolet malarski do malowania ścian wewnętrznych, sufitów, fasad, a także do nakładania farb o niskiej lepkości. Jednolita powłoka i doskonałe pokrycie powierzchni. Wagner W570 Flexio jest przeznaczony do małych i dużych projektów.

Rozmiar prac: małe - duże
Pojemność: 0-500 ml/min
Moc atomizacji: 100 i 200 W (potencjometr dwubiegunowy)
Pobór mocy: 630 W

Zobacz więcej

Wagner W890

Farba Wagner W890

pistolet

współpracuje z farbami ściennymi: emulsyjnymi, akrylowymi, lateksowymi, a także fasadowymi. Minimalne pylenie gwarantuje technologia HVLP. Idealnie pomalowana powierzchnia w krótkim czasie. Pistolet przeznaczony jest do małych i dużych prac.

Rozmiar prac: małe - duże
Wydajność: w pełni regulowana, 0-400 ml/min
Maksymalna lepkość farby: wszystkie konwencjonalne materiały bez rozcieńczania
Moc atomizacji: 25 - 200 W

Zobacz więcej

Pistolet do malowania Wagner W450 Wall Perfect

Pistolet malarski o szerokim zakresie zastosowań. Sprawdzi się zarówno przy małych, jak i dużych pracach. Precyzyjna regulacja ilości farby pozwala na malowanie również delikatnych elementów. Idealny do nakładania środków antykorozyjnych na podwozia pojazdów.

Rozmiar prac: małe - duże
Pojemność: 20-350 g/min
Maksymalna lepkość farby: 280 DIN-s
Moc atomizacji: 110 W

Zobacz więcej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz