Jak wywiercić otwory w płytkach ceramicznych?
Należy wybrać odpowiednią wiertarkę...
Aby naprawić dziurę w ścianie, ważne jest, aby najpierw określić rozmiar i rodzaj dziury. Małe i duże dziury są traktowane inaczej. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę rodzaj i rozmiar dziury przy wyborze odpowiednich preparatów i techniki naprawy.
Pęknięcia ścian mogą powstać z dnia na dzień, bez ingerencji właściciela domu. Mogą pojawić się z powodu opadającego dachu, na przykład po umieszczeniu na nim ciężkich przedmiotów, lub z powodu zbyt szybkiego osiadania budynku.
W przypadku pęknięć ścian należy zachować szczególną ostrożność. Mogą one być wynikiem wadliwej konstrukcji. W takich przypadkach najlepiej jest najpierw naprawić pęknięcie ściany, a następnie naprawić ubytek.
Uwaga: Szacuje się, że należy odczekać co najmniej dwa lata przed kontynuowaniem budowy w nowo wybudowanym budynku.
Jeśli pęknięcia lub wybrzuszenia są niewielkie, można je trwale i szybko usunąć za pomocą masy szpachlowej. Jeśli pęknięcia lub ubytki są poważne, warto rozważyć zeskrobanie starego tynku i zastąpienie go świeżą warstwą. Do szybkiego i łatwego usunięcia starego tynku można użyć wkrętarki udarowej lub wiertarki udarowej.
Gwoździe lub haczyki pozostawiają niewielkie ślady, które z pozoru wydają się łatwe do naprawy. Ze względu na fakt, że dziury te mogą być dość głębokie, konieczne jest użycie akrylowej masy naprawczej. Jej głównymi zaletami jest to, że może utwardzać się w dużych zagłębieniach bez dostępu powietrza, jest lekka i ma właściwości szybkoschnące.
Małe pęknięcia o średnicy do 2 mm należy zagruntować, a następnie wypełnić gipsem szpachlowym lub nawet gładzią szpachlową. W ten sam sposób postępujemy z niewielkimi wgnieceniami. Jeśli preparaty, których używamy do szpachlowania ścian nie zawierają włókna szklanego, które dodatkowo wzmocniłoby naprawianą powierzchnię, powinniśmy użyć taśmy zbrojącej.
W pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować dziurę. Usuwamy luźny tynk i fragmenty farby za pomocą szpachelki. Następnie za pomocą odkurzacza lub zmiotki usuwamy z powierzchni cały pył i drobinki. Tak przygotowaną ścianę można następnie zagruntować. Robi się to między innymi po to, aby zmniejszyć chłonność. Preparat nakładamy pędzlem, uważając, aby nie pominąć żadnego miejsca. Musimy poczekać, aż podkład wyschnie.
Następnego dnia przystępujemy do szpachlowania ścian. Możemy albo skorzystać z gotowej, która jest dostępna w każdym dobrym sklepie budowlanym, albo przygotować ją samodzielnie. Oczyszczone otwory dokładnie wypełniamy masą szpachlową przy użyciu szpachelki.
Po wypełnieniu otworów masą szpachlową, gipsem wypełniamy wszelkie nierówności. Po wyschnięciu gipsu należy przeszlifować powierzchnię papierem ściernym. Aby skuteczniej usunąć wszelkie wgłębienia, możemy użyć lampy halogenowej lub innego mocnego źródła światła.
Po dokładnym przeszlifowaniu należy zagruntować przeszlifowane miejsca. Dwie warstwy farby zazwyczaj wystarczą do pokrycia wszystkich śladów.
Rodzaj podłoża ściennego, które będziemy naprawiać, ma również wpływ na to, jakiego uszczelniacza użyć. Szczególnie w przypadku dużych otworów. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się wypełnianie ubytków w ścianach materiałem użytym do wykonania ściany. W przypadku podłoża betonowego będzie to gips budowlany, a w przypadku płyt kartonowo-gipsowych będzie to płyta gipsowo-kartonowa.
Na wszystkich podłożach należy użyć podkładu. Wzmocni on strukturę ściany, zwiększy przyczepność i zapobiegnie odpadaniu masy szpachlowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku tynku, ponieważ ma on tendencję do kruszenia się lub odpadania.
Jak naprawić dużą dziurę w ścianie z płyt kartonowo-gipsowych?
Wypełnianie dziur nie wymaga dużych umiejętności ani doświadczenia. Proces jest czasochłonny, ponieważ trzeba czekać na wyschnięcie każdego preparatu. Z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalne jest samodzielne wykonanie naprawy. Nieopłacalne jest zatrudnianie firmy, która za każdą wizytę pobierze dużą sumę pieniędzy.
Ogólnie rzecz biorąc, ściany i dachy można malować trzema różnymi metodami: wałkiem...
Czytaj więcejPęknięcia na ścianach są zwykle wynikiem osiadania budynku wraz z upływem czasu. Eksperci...
Czytaj więcejOd kilku lat trend malowania pasków na ścianach jest bardzo popularny. Projektanci polecają ten...
Czytaj więcejNależy wybrać odpowiednią wiertarkę...
Pleśnie to grupa wielokomórkowych grzybów...
Przygotowanie ścian do malowania ma sens. Celem...
Komentarze (0)
Zostaw komentarz