loader
Blog

Jakie są najpopularniejsze frezy do drewna? Jak z nich korzystać?

Czym jest frezowanie i czym są frezy?

Frezy mogą być używane do mechanicznej obróbki litego drewna, płyt wiórowych lub MDF. Są one również przydatne w przypadku materiałów drewnopodobnych. Frezy mogą być wykonane ze stali szybkotnącej, węglika spiekanego lub obu tych materiałów. Są one montowane na frezarkach, które je napędzają. Frezy są używane nie tylko do obróbki drewna, ale także do obróbki tworzyw sztucznych, szkła, stali i innych materiałów.

Konieczność stosowania frezów do drewna do materiałów o różnej twardości dyktuje podział tych frezów. Frezy wykonane ze stali szybkotnącej wykorzystywane są do obróbki miękkiego drewna, takiego jak sosna, świerk czy topola. Frezy z węglików spiekanych mogą być używane zarówno do miękkiego, jak i twardego drewna. Drugi podział frezów obejmuje strugi i narzędzia do obróbki płaskich powierzchni.

Rodzaje frezów, ich zastosowania i typy

Obróbka drewna polega na wycinaniu w jego powierzchni rowków lub otworów o odpowiedniej głębokości, kształcie i krawędzi. Można to zrobić na płaskiej powierzchni, powierzchni bocznej lub krawędzi. Jest to jeden z powodów, dla których istnieje tak wiele różnych rodzajów frezów. Można je sklasyfikować według kształtu ich powierzchni tnących.

  • W kształcie dysku,
  • w kształcie dysku,
  • Cylindryczny i cylindryczny
  • Ślimak - używany do produkcji zębów kół zębatych
  • w kształcie palca,
  • kanciasty,
  • zadziory.

Frezy są używane do różnych zastosowań w przemyśle. Mogą być używane do wycinania otworów, a także do bardziej złożonych prac.

Frezy trzpieniowe

Frezy trzpieniowe to szeroka kategoria frezów, które mogą być używane do żłobienia i profilowania drewna. Mogą być używane do zaokrąglania krawędzi, wykonywania otworów lub wypustów. Frezy trzpieniowe występują w różnych typach.

  • Frezy trzpieniowe spiralne są dostępne z maksymalnie czterema ostrzami tnącymi. Jest to jeden z najbardziej wytrzymałych frezów o długiej żywotności.
  • Frezy trzpieniowe z ostrzami prostymi - ten typ frezów wyposażony jest w dwa do czterech ostrzy prostych wykonanych ze stali lub węglików spiekanych. Frezy z ostrzami prostymi służą do cięcia i wiercenia po łuku.
  • Frezy trzpieniowe profilowe wykonane są z drobnoziarnistych węglików spiekanych i dobrze sprawdzają się w przypadku litego drewna i twardszych materiałów drewnianych.

Frezy trzpieniowe są dostępne z różnymi średnicami trzpienia. Mogą one wynosić od 3 do 30 mm. Wybierając model, należy wziąć pod uwagę ten parametr.

Frezy nasadzane

Są one powszechnie stosowane w połączeniu z frezarkami dolnowrzecionowymi. Ten typ frezu posiada otwór umożliwiający przymocowanie go do wrzeciona frezarki. Stosowany jest do drewna lub materiałów drewnopochodnych. Jest szeroko stosowany do wykonywania rowków, wręgów i płaskich powierzchni.

Frezy diamentowe

Są to jedne z najtrwalszych i najdroższych przecinarek dostępnych na rynku. Są one przeznaczone dla profesjonalistów. W przypadku frezów diamentowych szczególne znaczenie ma model i klasa frezarki, a także prędkość obrotowa. Frezy z powłoką diamentową zostały zaprojektowane do pracy ciągłej, takiej jak produkcja szafek, stołów, krzeseł i innych mebli w warsztatach stolarskich.

Frezy kątowe

Ich ostrza mają dwie stożkowe powierzchnie z zębami. Przeznaczone są do obróbki bocznej. Przeznaczone są do wykonywania rowków trapezowych lub kątowych i umożliwiają bardzo precyzyjną obróbkę w dwóch płaszczyznach.

Frezy walcowe

Jest to frez z krawędziami tnącymi po obu stronach. Wyglądają one jak wiertła. Istnieją również frezy walcowe i frezy walcowo-czołowe, które mają dodatkowe krawędzie tnące na powierzchni czołowej. Frezy te są niedrogie i mogą być używane zarówno przez profesjonalnych stolarzy, jak i majsterkowiczów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nawet ostrza wykonane z twardych materiałów mogą z czasem stępić się w wyniku pracy na drewnianych powierzchniach. Stępione ostrza nie sprawdzą się w precyzyjnej pracy. Należy je naostrzyć za pomocą szlifierki. W przypadku frezów diamentowych lub frezów o skomplikowanych kształtach, najlepiej zlecić ich profesjonalne ostrzenie.

Podsumowanie

Frezy to niezwykle zróżnicowana grupa narzędzi. Różnią się one pod względem materiału, rozmiaru, kształtu i przeznaczenia. Wybór odpowiedniego frezu może być trudny, zwłaszcza dla początkujących.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz