loader
Elewacje i podłogi

Jak przygotować ściany zewnętrzne domu do malowania starej elewacji?

Malowanie elewacji domu należy przeprowadzić, gdy na ścianach pojawiły się nieestetyczne plamy, zacieki, grzyb lub pęknięcia. W zależności od jakości materiałów użytych do wykonania elewacji oraz warunków zewnętrznych (na przykład zanieczyszczenia powietrza wynikającego z lokalizacji domu) - będzie to okres od kilku do nawet kilkunastu lat. Wyznacznikiem nie powinien być tu jednak czas, jaki upłynął od ostatniego remontu - powinien nim być wygląd powierzchni ścian zewnętrznych domu oraz ich stan techniczny.

Prace warto zaplanować na okres przedłużającej się słonecznej i suchej pogody. O ile ewentualne czyszczenie ścian można przeprowadzić podczas lekkiego deszczu, o tyle samo nakładanie nowego tynku czy malowanie wymaga odpowiedniej temperatury i wilgotności. Idealną porą będzie więc późna wiosna lub jesień, gdy jest ciepło i sucho.

Etapy prac przed malowaniem elewacji

Jak już wspomnieliśmy, powierzchnia ścian musi być przygotowana do malowania. Jeśli pominiemy ten etap prac, nie będziemy w stanie uzyskać optymalnej przyczepności powierzchni - nowa farba może pękać i odpadać, szybko pojawią się też prześwity pokrytego nią brudu. Samo malowanie nie załatwi też problemu grzyba czy pleśni - tutaj pomoże jedynie odkażenie powierzchni specjalistycznymi środkami, na szczęście łatwo dostępnymi i skutecznymi.

Podsumowując - nowa warstwa farby będzie tak trwała i estetyczna, jak solidnie przygotowane pod nią podłoże. Dlatego jest to etap prac, na którym warto się szczególnie skupić i unikać chodzenia na skróty. Malowanie elewacji krok po kroku - oto nasze praktyczne wskazówki.

Ustalenie zakresu prac do wykonania

Aby prace przebiegały sprawnie, należy najpierw określić, co ogólnie jest do zrobienia. W ten sposób można przygotować się do zadania i uniknąć marnowania czasu na zamawianie kolejnych materiałów czy narzędzi. Dlatego dokładnie obejrzyj całą elewację. Ustal, czy jest ona tylko zakurzona, czy też znajdują się na niej ślady tłustego brudu? Sprawdź, czy nie ma wykwitów grzybów i pleśni. W jakim stanie jest tynk? Czy jest popękany, czy odspaja się od podłoża (wystarczy w niego stuknąć - "głuchy" dźwięk świadczy o tym, że tynk odspaja się od ściany), a może już się kruszy i odpada?

W zależności od tego, w jakim stanie jest elewacja Twojego domu, przygotowanie podłoża będzie się różnić. Jeśli elewacja jest po prostu brudna - wówczas wystarczy ją oczyścić. A co jeśli tynk popękał lub rozwinął się na nim grzyb? To zwiększy zakres prac, ale i z tym problemem można sobie poradzić.

Zakup materiałów i narzędzi - jak wybrać te właściwe?

W zależności od tego, jakie prace należy wykonać, potrzebne będą różne rodzaje narzędzi i materiałów. Należą do nich:

  • mycie - do umycia elewacji należy użyć myjki ciśnieniowej. Jeśli jej nie posiadasz, możesz użyć węża ogrodowego i szczotki z długim kijem;
  • odtłuszczanie - takie plamy usuniesz specjalistycznymi preparatami, które hamują rozwój pleśni. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta. To niezbędny krok, jeśli na elewacji pojawiły się grzyby i pleśń - pamiętaj, że ich mechaniczne usunięcie nie da długotrwałego efektu, tworzą się grzyby wnikające w podłoże (tynk);
  • usunięcie uszkodzeń tynku - malowanie elewacji nie zda egzaminu, jeśli ściany zewnętrzne są popękane. Niewielkie, niezbyt rozległe pęknięcia można oczyścić, zagruntować i wypełnić masą szpachlową. Jeśli jednak tynk uległ poważniejszym uszkodzeniom - pęknięciom lub odpryskom - konieczne będzie usunięcie go z tych miejsc (wraz z obszarem wokół uszkodzenia) i nałożenie nowego. Następnie należy zakupić odpowiednią liczbę opakowań tynku, taśmę wzmacniającą, szpachelki, mieszadło i wiadro do przygotowania zaprawy;
  • gruntowanie - do zagruntowania elewacji potrzebny będzie preparat gruntujący oraz pędzel z długim włosiem;
  • malowanie ścian - potrzebna będzie farba fasadowa, pędzel lub wałek na teleskopowej rączce, wiadro i siatka. Świetnie sprawdzają się też agregaty elewacyjne - pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Za ich pomocą można nakładać znacznie cieńsze warstwy farby niż za pomocą pędzla, więc zużycie materiału również jest znacznie mniejsze.

Czyszczenie elewacji

Elewację należy myć dokładnie w taki sam sposób, jak okna domu czy inne elementy zewnętrzne - osadzające się na nich zabrudzenia, takie jak kurz czy brud, można łatwo usunąć za pomocą czystej wody. Jak już wspomnieliśmy, bardzo dobrze sprawdza się myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy. W przypadku cięższych zabrudzeń warto dodać do wody odrobinę profesjonalnego środka do czyszczenia elewacji, a następnie dokładnie spłukać całą ścianę. Przed przejściem do kolejnego kroku powinna ona dobrze wyschnąć.

Tynk - naprawiać czy usuwać?

Jeśli tynk nie ma widocznych rozległych pęknięć, to oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest jego naprawa. Rysy wystarczy dokładnie oczyścić i zagruntować, a następnego dnia wypełnić zaprawą. Jeśli pęknięcia są głębsze, należy usunąć niewielką ilość tynku wokół nich, a następnie oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą po zabezpieczeniu taśmą z włókna szklanego.

Najbardziej problematyczne może być miejsce, w którym tynk się odspoił - wtedy należy usunąć całą warstwę tynku w miejscu odspojenia od podłoża i jeszcze trochę wokół niego. Dopiero wtedy można przystąpić do naprawy, stosując taki sam schemat jak w przypadku pęknięć.

Usunięcie tynku jest koniecznością tylko wtedy, gdy został on poważnie uszkodzony na całej ścianie lub elewacji. Wówczas próba naprawy każdego miejsca z osobna będzie zbyt czaso- i pracochłonna - usunięcie go i nałożenie tynku od nowa będzie znacznie prostsze.

Gruntowanie elewacji

Celem gruntowania jest zmniejszenie chłonności podłoża. Zwiększa to przyczepność nowej powłoki i zmniejsza zużycie farby. Ponadto grunt utwardza powierzchnię podłoża, poprawia jego spoistość, chroni przed rozwojem grzybów i pleśni oraz powstawaniem wykwitów solnych. Tego etapu prac nie warto więc pomijać.

Rodzaj preparatu gruntującego należy dobrać do rodzaju tynku i zawsze wybierać produkty dobrej jakości. Przed jego nałożeniem należy pozostawić tynk do całkowitego wyschnięcia, a więc nawet na okres od dwóch do czterech tygodni.

Wybór farby elewacyjnej

Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych nadszedł czas na wybór farby i malowanie. Wybierając farbę elewacyjną należy kierować się nie tylko jej ceną i kolorem - dobra farba powinna spełniać następujące kryteria:

  • być dopasowana do rodzaju zastosowanego tynku,
  • posiadać wysoką odporność na zanieczyszczenia - szczególnie w miastach i w pobliżu dróg,
  • farba powinna być odporna na promieniowanie UV - dzięki temu dłużej zachowa swój kolor,
  • dobrze pokrywać powierzchnię,
  • mają wysoką wydajność.

Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na wybór dobrej farby - zależy to od wielu indywidualnych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Ile farby należy kupić? To zależy od tego, czy zdecydujemy się na malowanie hydrodynamiczne agregatem, czy też ręczne - wałkiem lub pędzlem.

Malowanie elewacji

Farba elewacyjna została już wybrana, można zabrać się za malowanie. W jaki sposób? Z pewnością najłatwiej wykonać tę pracę agregatem - posiada on specjalny pojemnik na farbę lub czerpie ją bezpośrednio z wiaderka z farbą, dzięki czemu nie trzeba co chwilę sięgać do wiaderka, aby zanurzyć wałek w farbie. Wystarczy wykonywać ręką długie, nachodzące na siebie pasy.

Wystarczy kilka dni pracy, by pięknie odnowić starą elewację i cieszyć się jej pięknem przez długie lata.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz