loader
Blog

Malowanie ogrodzeń metalowych, drewnianych lub betonowych

Malowanie metalowego ogrodzenia

Ogrodzenia metalowe są piękne i trwałe. Są jednak podatne na korozję. Po kilku krótkich latach farba i lakier antykorozyjny mogą się zetrzeć, a ogrodzenie zacznie rdzewieć. Jeśli chcemy korzystać z niego przez wiele sezonów, to zabezpieczenie go przed warunkami atmosferycznymi jest niezbędne. Nie zniszczy się, jeśli będzie regularnie pielęgnowane i odpowiednio zabezpieczone. Oto kroki, jak pielęgnować i malować metalowe ogrodzenie.

Etap 1 - Przygotowanie ogrodzenia do malowania

Przed pomalowaniem metalowego ogrodzenia najlepiej jest je delikatnie przeszlifować papierem ściernym o niskiej gradacji. Pozwoli to usunąć stare warstwy farby i rdzę, która już się nagromadziła. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na obszary, w których rdza gromadzi się najczęściej. Są to trudno dostępne miejsca przy zawiasach i bramach lub klamkach. Tego kroku nie można pominąć, ponieważ jeśli na metalowej powierzchni pozostanie nawet niewielka ilość rdzy, cała praca pójdzie na marne.

Dobrym sposobem na przygotowanie metalowych ogrodzeń do malowania jest piaskowanie. Polega ono na usuwaniu korozji za pomocą strumienia zawierającego piasek i wodę, który następnie jest wydmuchiwany pod wysokim ciśnieniem w celu oczyszczenia całego ogrodzenia. Metoda ta jest szybsza i łatwiejsza niż ręczna. Szlifierki do metalu ze szczotkami i specjalnymi tarczami są również dobrym rozwiązaniem do usuwania rdzy, starej farby i lakieru.

Po wyczyszczeniu ogrodzenia ważne jest, aby odpylić i odtłuścić powierzchnię, a następnie ją wysuszyć. Zapewni to najlepszą przyczepność.

Szlifierki Festool w sprzedaży

Krok 2 - Wybór farby

Najpierw należy określić rodzaj metalu, z którego wykonane jest ogrodzenie. Istnieją cztery opcje: żeliwo, stal lub żelazo. Farba alkidowa jest najłatwiejszą opcją, ponieważ jest uniwersalna i może być stosowana na wszystkich rodzajach metalu. Farby alkidowo-poliuretanowe są przeznaczone do ogrodzeń żelaznych i metalowych. Tworzą elastyczną i niepękającą powłokę. W przypadku ogrodzeń metalowych wykonanych z żelaza lub stali dobrze sprawdzi się guma chlorkowa. Farba poliwinyloakrylowa to najlepszy wybór dla ogrodzenia wykonanego ze stali lub aluminium. Istnieją również farby, które łączą w sobie działanie podkładu i farby wykończeniowej.

Krok 3 - Malowanie metalowego ogrodzenia.

Zanim omówimy faktyczną technikę malowania ogrodzenia, warto przyjrzeć się, jakie narzędzia i sprzęt będą potrzebne do wykonania tego zadania.

Najprostszą i najwygodniejszą opcją jest użycie agregatu malarskiego. Jest to profesjonalne narzędzie, które można wykorzystać do malowania metalowych ogrodzeń, a także ścian domów, ławek ogrodowych czy altan. Agregat malarski rozpyla pod wysokim ciśnieniem ciecz roboczą na malowaną powierzchnię, niezależnie od tego, czy jest to farba antykorozyjna, czy jakakolwiek inna.

Agregat malarski może być używany do przyspieszenia pracy i malowania skomplikowanych kształtów szybciej i dokładniej. Pozwala również zaoszczędzić materiał. Elektryczne pistolety natryskowe pozwalają na ustawienie parametrów strumienia, takich jak szerokość. Można je dobrać tak, aby warstwa farby pokrywała ogrodzenie równomiernie i bez smug.

Jak malować za pomocą pistoletu malarskiego Powierzchnie stalowe można malować dobierając odpowiednie parametry i nakładając cienką warstwę farby poruszając ręką w pionie. Pozwoli nam to szybko i sprawnie pomalować każdy zakamarek i szczelinę metalowego ogrodzenia.

Zamiast spryskiwacza możemy też użyć pędzla, najlepiej takiego ze średnio sztywnym włosiem. Jeśli metalowe ogrodzenie jest gładkie i pozbawione wyszukanych zdobień, zadanie to będzie łatwe. Będziemy musieli poświęcić więcej czasu i farby. Trudniej będzie uzyskać cienką, jednolitą powłokę bez smug. Inwestor może wybrać narzędzia, których chce użyć.

Najlepiej malować ogrodzenie w ciepły, słoneczny dzień. Temperatura powietrza powinna wynosić od 15 do 25 stopni. Metalowe ogrodzenie nie powinno być nagrzane powyżej 40 stopni Celsjusza. Dlatego najlepiej malować ogrodzenie bardzo wcześnie rano lub zaplanować projekt na wiosnę lub wczesną jesień.

Następnie ogrodzenie należy pozostawić do wyschnięcia. Trudno oszacować, jak długo to potrwa, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak temperatura, wilgotność i grubość farby. Należy pamiętać, że poprzednia warstwa musi całkowicie wyschnąć przed nałożeniem drugiej. Błędem jest skracanie czasu pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby. Może to spowodować korozję metalu. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu farby.

Malowanie drewnianego ogrodzenia

Drewniany płot powinien być regularnie konserwowany, podobnie jak metalowy. Drewniany płot może być odporny na rdzę, ale nadal ważne jest, aby chronić go przed czynnikami atmosferycznymi. Zapobiegnie to uszkodzeniom, takim jak pękanie i gnicie. Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

Krok 1 - przygotowanie powierzchni

Przed malowaniem konieczne jest przygotowanie powierzchni do przyjęcia farby. Zaczynamy od zeszlifowania starych warstw farby (podobnie jak w przypadku metalu). Następnie zaleca się szlifowanie specjalnymi papierami do drewna o gradacji 150-200, aby wygładzić wszelkie nierówności. Zapewni to dobrą przyczepność powierzchni.

Jeśli na drewnianym ogrodzeniu widoczne są brązowe lub zielone plamy, należy zastosować odpowiednią impregnację. Jeśli tego nie zrobisz, czyszczenie będzie tylko tymczasowe. Pleśń i mech są mikroskopijne i nie można ich usunąć mechanicznie.

Krok 2 - jaką farbę wybrać? Jakiej farby użyć na drewniany płot?

Drewno należy malować przy użyciu preparatów do drewna. Należy również pamiętać o nałożeniu powłoki ochronnej, która zabezpieczy drewno przed wilgocią. Przydatny będzie impregnat do drewna, który stanowi podkład pod farbę. Jego zadaniem jest wniknięcie w strukturę drewna i zabezpieczenie go przed wnikaniem wody. Preparat ten można zakupić w każdym markecie budowlanym.

Farbę wykończeniową można nakładać dopiero po zaimpregnowaniu wszystkich powierzchni ogrodzenia. Dostępnych jest wiele produktów w różnych kolorach i wykończeniach.

Krok 3: Malowanie drewnianego ogrodzenia

Powierzchnie drewniane można malować za pomocą pistoletu natryskowego lub pędzla, podobnie jak powierzchnie metalowe. Omówiliśmy już różnice. Sprawdź opakowanie podkładu i powłoki wykończeniowej, aby dowiedzieć się, kiedy najlepiej nakładać kolejne warstwy.

Podobnie jak w przypadku ogrodzeń metalowych, prace należy wykonywać przy dobrej pogodzie. Przed rozpoczęciem malowania należy sprawdzić prognozę pogody. Drewno musi być całkowicie suche i wolne od deszczu.

Malowanie ogrodzenia betonowego

Ogrodzenia betonowe są odporne na korozję, więc nie wymagają farby podkładowej ani środków antykorozyjnych. Nie gnije tak jak drewno. Nie oznacza to jednak, że jest odporny na wodę i uszkodzenia. W przypadku ogrodzenia wykonanego z betonu, cząsteczki wilgoci mogą zamarzać i powodować powstawanie bardzo małych pęknięć na powierzchni. Dlatego można i warto go pomalować.

Krok 1: Przygotowanie powierzchni ogrodzenia do malowania

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, ważne jest, aby najpierw wyczyścić ogrodzenie. Myjka ciśnieniowa lub metalowa szczotka z ciepłą wodą i odrobiną detergentu to najlepszy sposób na oczyszczenie betonowego podłoża. Chociaż produkty antykorozyjne nie będą miały zastosowania, ważne jest, aby zagruntować beton po wyschnięciu. Wypełni to pory i ochroni beton przed wilgocią.

Jaka farba sprawdzi się w Etapie 2?

Wybierz farbę przeznaczoną do użytku na zewnątrz. Na przykład emalie epoksydowe są świetne, ponieważ chronią powierzchnię betonu przed wilgocią i wnikaniem brudu, jednocześnie wzmacniając jego powierzchnię. Zapobiega to jej pękaniu na skutek uderzeń kamyków odpryskujących spod kół przejeżdżających pojazdów.

Krok 3 - Malowanie

Beton można malować pędzlem lub pistoletem, podobnie jak drewno i metal. Przed przystąpieniem do malowania, każdy preparat (farba podkładowa, emalia) powinien być dokładnie wymieszany. Zapewni to równomierną powłokę, optymalny czas schnięcia i dobrą przyczepność. Sprawdź na opakowaniu, ile warstw jest potrzebnych do uzyskania najlepszych rezultatów.

Malowanie betonu jest podobne do malowania metalu. Wykonuj długie, powolne pociągnięcia z odległości 20-30 cm (jeśli używasz pistoletu), pracując od góry w dół. Za pierwszym razem należy pomalować całą powierzchnię ogrodzenia. Nałóż drugą warstwę po wyschnięciu. Dzięki temu ogrodzenie będzie wyglądać pięknie i będzie trwałe przez wiele lat.

Podsumowanie

Proces malowania ogrodzenia, niezależnie od tego, czy jest ono wykonane z metalu, drewna czy betonu, zawsze obejmuje kilka etapów. Jedyną różnicą jest rodzaj preparatów. Metalowe ogrodzenie musi być zabezpieczone przed rdzą. Ogrodzenie drewniane należy zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci, pleśnią i mchem. Ogrodzenie betonowe musi być zabezpieczone przed pękaniem. Technika i używane narzędzia są takie same.

Titan Capspray to 8500

Capspray 8500

jednostka malarska

Ten mały, przenośny agregat turbinowy jest idealny do natryskiwania różnych rodzajów powłok. Jest to idealne narzędzie do małych projektów.

Technologia: HVLP
Silnik: 230V
Turbina: 4-stopniowa
Waga: 10 kg

Zobacz więcej

Urządzenie do malowania FC 9900

Profesjonalne urządzenie do malowania niskociśnieniowego. FC 9900 to wysoce wydajne i skuteczne narzędzie, które pozwala skrócić czas potrzebny na ukończenie pracy o 60% i zminimalizować straty materiału do 50%.

Turbina: 5-stopniowa
Napięcie: 230V/50Hz
Ciśnienie: 0,68 bar
Objętość: 73 dB(A)

Zobacz więcej

Pistolet do malowania Wagner W 95 A

Kompaktowy pistolet malarski Wagner W85 do malowania emaliami, lakierami i impregnatami. Nadaje się również do olejów do drewna, emalii antykorozyjnych i olejów do drewna. Szybkie malowanie i dobra impregnacja drewna.

Rozmiar pracy: Mały - Średni
Wydajność: 140 g/min
Maksymalna lepkość farby 60 DIN-sec
Moc atomizacji 70W

Zobacz więcej

Pistolet do malowania Wagner W150

Wagner W150 to idealny pistolet malarski do nakładania olejów do drewna, emalii antykorozyjnych lub antykorozyjnych. Malowanie pod ciśnieniem 1 bara ogranicza pylenie. Malowanie drobnych detali.

Rozmiar pracy: Mały - Średni
Wydajność: 0-140 ml/min
Maksymalna lepkość farby 100 DIN-sec
Moc atomizacji 70W

Zobacz więcej

Festool LEX2 185/7 Pneumatyczna szlifierka mimośrodowa Festool LEX2 185/7

Pneumatyczna szlifierka mimośrodowa może być używana do szlifowania zgrubnego i pośredniego na dużych płaskich powierzchniach. Blok szlifierski o średnicy 185 mm i skoku 7 mm zapewnia wysoką wydajność szlifowania.

Skoki robocze 16 000 min-1
Prędkość ruchu mimośrodowego: 8,000 min-1
Skok szlifowania 7 mm
Ciśnienie robocze (ciśnienie przepływu): 6 bar

Zobacz więcej

Festool ETS150/5 EQ Plus Szlifierka mimośrodowa, 575043 575043 Szlifierka mimośrodowa 575043 to produkt w ofercie Festool.

Idealna do szlifowania wstępnego i międzyoperacyjnego. Idealna do powierzchni płaskich i zaokrąglonych. Niewielki ciężar zapewnia lekką pracę.

Waga: 1,8 kg
Skok szlifowania 5 mm
Nr części: 575043

Zobacz więcej

Festool PLANEX 225/CTL36 Set 5748557 Szlifierka przegubowa

To urządzenie ma długą żywotność. Dzięki zastosowaniu stopów i talerza szlifierskiego wykonanych z materiałów odpornych na zużycie, urządzenie będzie służyć przez wiele lat. Urządzenie przeznaczone jest do szlifowania ścian i sufitów oraz usuwania pozostałości tapet, farb, klejów, tynków i innych okładzin.

Nr kat: 574857

Zobacz więcej

Jednostka podstawowa CMS Festool (GE 561228)

Dzięki odpowiednim modułom system CMS można przekształcić w wyrzynarkę stołową lub pilarkę stacjonarną.

Waga: 10,8 kg
Wymiary stołu: 585 x 405 mm
Wysokość stołu ze złożonymi nogami: 316 mm
Wysokość stołu ze złożonymi nogami: 900 mm

Zobacz więcej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz